You are in: Home  /  ABOUT US

BECAUSE WE LOVE BICYCLES

Because we love bicycles - philosophy that is expressing our attitude. We love bicycles and our work. We believe that our products benefit from this attitude. We assemble bicycles as we were doing it for ourself. We never use cheapest parts but only those approved by time and reliability. We hope you will also love your CTM bicycle.

We are opening first retail shop in Stara Tura. Since beginning we work with bicycles.
New stores are opened in Myjava and Nove Mesto nad Vahom where sport oriented store is opened too. This is the year we start wholesale business as a Czech bicycle brand distributor for Slovakia. We also start distribution of bicycle parts.
Cooperation with our Czech partner is ceased and CTM brand is born. We import first 500pcs of CTM bicycles.
Company is moving to bigger space in Stara Tura. We start distribution of bicycle accessories. Our distribution net covers whole Slovak Republic.
CTM brand is doing well and production went up by 10 times in 5 years.
Začíname s predajom našich bicyklov na českom trhu. Stávame sa sponzorom piešťanského zjadzového tímu Maxxis RANN Riders.
Year production reaches 18 000pcs. Rented space is too small for us and we are moving company to newly build location. Company covers space of 2000m2. Crisis strikes at the end of year.
The crisis strikes in 2009 but it made us even stronger. Bicycles collection is expanded by fullsuspension and top class models.
We start new era with new logo and corporate identity. Lot of new models are added to our bicycles collection.
Rozširujeme výrobu, pribúdajú stroje na vypletanie a automatický robot na centrovanie kolies. Pokračujeme v podpore zjazdového tímu dodávkou prvých bicyklov MONS a tím mení meno na Novatec-CTM Racing Team.
Demand for our bicycles is growing and we are building new storage building. Whole company is reorganized to cope with this big demand.
Predaj bicyklov stúpa na číslo 35 000 kusov za rok, priestory už sú nám zase tesné a k novej hale pribúda ďalšia. Bicykle CTM sa predávajú už v 10 európskych krajinách. Zjazdový tím prechádza kompletne pod naše krídla s názvom CTM Racing Team.
Naskakujeme na enduro vlnu a v novej kolekcii sa objavujú modely SCROLL určené špecificky pre túto disciplínu. CTM Racing Team sa takisto rozširuje o nového enduro jazdca Mateja Vitka. Staviame prvé modely na 27,5" kolesách. Počty predaných bicyklov stúpajú a firma sa naďalej rozširuje.
Prekračujeme hranicu 50 000 predaných bicyklov za rok. Firma prechádza rozsiahlou prestavbou, pribúdajú nové kancelárske priestory a výrobné priestory sú výrazne modernizované. Do tímu našich jazdcov pribúdajú nové, zaujímavé mená ako Martin Lébl a Honza Čepelák.
V novej kolekcii ponúkame celkovo 18 celoodpružených bicyklov, ktoré sú postavené výlučne na 27,5" kolesách. Nový rozmer kolies sa stáva štandardom v našej MTB kolekcii. Do kolekcie pribúda prvý elektrobike. Firma prechádza na nový, moderný riadiaci systém výroby.