CHILLED OUT: ADAM ROJČEK

20 February, 2018

Autor: Marek Moravík

Po Oliverovi Gombalovi vyspovedáme v našej sérií Chilled out súčasného majstra SR v downhille, Adama Rojčeka!

 

 

Chilled out je naša nová, pravidelne nepravidelná rubrika. O čo ide? Keďže je momentálne off season, nastalo trochu hluché obdobie. Väčšina ľudí sa zatvorila do fit centier, presunula do prašanu, alebo posadila za Xbox. My si však toto temné obdobie spríjemníme. Že ako? Rozhovormi s členmi CTM Racing Teamu, ktoré budú mať podtitul Chilled out. Ako už názov napovedá, nečakajte formálny charakter, nie sme na akademickej debate. Po Oliverovi Gombalovi vyspovedáme súčasného majstra SR v downhille, Adama Rojčeka!

 

Čauko, začneme zľahka, väčšina ľudí z komunity ťa už asi pozná, no skús sa v krátkosti predstaviť a povedať, odkiaľ pochádzaš

Čaute, volám sa Adam Rojček, mám 19 rokov, som z najlepšieho mesta na svete, Liptovského Mikuláša, študujem na Elektre v Hrádku a tento rok sa pokúsim zmaturovať. (smiech)

 

Akú rozprávku z detstva si najviac pamätáš?

Gumkáči.

 

Kto bol inšpiráciou k tomu, aby si začal jazdiť? Prípadne ako vyzerali tvoje začiatky?

Myslím, že inšpiráciou nebol nik, vždy som bol celkom hyperaktívne dieťa a na bicykli som sa vozil rád, tatko ma dal teda na bikros, to som mal 4 roky. Celkom mi to šlo, závodne som jazdil do 17tich rokov.

 

 

Začínal si teda na bikrose, čo ťa donútilo prejsť na zjazďák?

Áno, jazdil som ho pekných 13 rokov a stále na bikrosku chodím, pretože je to fakt skvelý tréning, hlavne v zime. Ani nie, že donútilo, ale bola to vlastná iniciatíva, v bikrose je to zvláštne, pokiaľ je to na hobby úrovni, je to super, ale keď už ide o veľa, stalo sa aj to, že sa ľudia často menili a dosť to hrotili... Tým vznikajú hockedy aj konflikty a celkovo mi zjazd učaroval viac, super partia, za celý svoj výsledok si môžeš sám, nemá ťa prakticky čo obmedziť a nemusíš byť 50% tréningu v posilke a búchať činky.

 

Skúšal si okrem zjazdu niekedy aj iné športy, prípadne mal si nejaké iné záľuby?

Vyššie spomínaný bikros, chvíľu som kopal do lopty a inak som robil všetko, čo bolo v móde. Od kolobežky, po shredovanie na Babette.

 

Keď sme už pri tej mladosti, v Lipt. Mikuláši bol vybudovaný jeden z prvých kvalitných skateparkov na Slovensku, dáš kickflip na doske?

Bejvávalo... Teraz už nie, už som rád za Olliečko.

 

Máš nejaký vzor? Či už z bike sveta, alebo kľudne aj z iných oblastí...

Ani neviem, asi nie, je veľa ľudí, ktorí ma inšpirujú, ale že by som sa upevňoval na konkrétnu osobu, to asi nie.

 

 

Aké máš doma na Liptove podmienky na jazdenie? Ja kde a s kým jazdiť, alebo musíš za jazdením cestovať?

Podmienky sú skvelé, partia sa tiež nájde, jediná nevýhoda je, že tu máme dlhšie zimu a sneh, preto cez zimu moc na bajku nenajazdím, ale to sa dá dohnať na sústredeniach.

 

Ako vyzerá momentálne tvoj bežný deň?

Momentálne som out of training kvôli zdraviu (update - rozhovor publikujeme po dlhšej dobe, Adam to už skillí na e-biku), ale inak deň vyzerá tak, že vstanem o šiestej, v škole som približne do jednej, chvíľku doma spočnem, zbehnem na tréning/y a večer dám pivko s kamošmi, alebo natankujem lásku u priateľky. (smiech)

 

Je pomerne veľa jazdcov, ktorí nemajú radi zimnú prípravu a radšej prezimujú s pivkom v ruke, tiež patríš ku jazdcom, ktorým posilka príliš nevonia? Alebo si do nej rád zájdeš?

Ako kedy, niekedy sú dni, kedy idem na tréning celkom rád, niekedy by som aj zaplatil za to, aby som tam nemusel ísť. Vždy sa ale premôžem a nakoniec si poviem, že to vôbec nebolo také zlé.

 

 

Odporuč nejaké dobré pivo...

Ak fľaškové, tak buď klasika Plzeň, alebo Urpiner má dobrú 11tku. A čapák podľa toho, kde a aký, ale odporúčam Svijany u nás, v Ondrašovej.

 

Na ktoré miesto na svete by si sa rád dostal? Či už s bicyklom, alebo bez

Určite niečo iné, exotické, asi Peru alebo India.

 

Prejdime opäť ku bicyklom. Aké modely bicyklov od CTM jazdíš a ktorý máš najradšej? Prípadne prečo?

Doma najviac jazdím na endure Scroll, to je aj môj obľúbený bike, potom jazdím ešte na black on black Dirtkingu a na Monse, na ktorom pretekám.

 

Mal si za svoju kariéru už nejaký vážny, prípadne kuriózny crash?

Áno mal, minulý rok v Andorre, týždeň pred Majstrovstvami sveta som si vo finále roztrhol slezinu... To ma fakt naštvalo, pretože som bol junior a tú sezónu sa mi na Svetovom pohári dosť darilo. Chcel som zajazdiť výsledok, ktorý už dlho na Slovensku nebol... Ale postupom času som vlastne rád, že to dobre dopadlo, slezinu mám a takých príležitosti snáď ešte bude dosť. A najkurióznejší pád bol ešte za čias bikrosu, som si na dopade pro sekcie vopchal nohu do predného kolesa (neviem ako) a vykýblil sa do asfaltovej zákruty.

 

 

Máš nejaké najobľúbenejšie miesto/trať kde si vždy rád zajazdíš?

Moja obľúbená trať je Jasná, lenže každým rokom je to čoraz väčší hrot, hlavne tento rok to už bolo vážne na hrane, letí sa tam hrozná palica a občas kvôli mojej jemnej krátkozrakosti ani poriadne nevidím na trať.

 

Presunieme sa opäť trochu mimo cyklo tématiku, čo ťa dokáže naozaj vytočiť a čo ťa naopak dokáže vždy potešiť?

Strašne ma vie vytočiť, keď sa mi naozaj nechce niečo robiť a ono sa to ešte do toho kazí, alebo sa mi to nedarí, vtedy by pri mne radšej nemal nikto byť. (smiech) Potešiť ma dokáže pekné teplé počasie, voľný deň, alebo super jazdenie len tak pre srandu s kamošmi.

 

Aký je tvoje najobľúbenejšie jedlo a nápoj?

Obľúbené jedlo asi nemám, vždy mám obdobia, kedy mi niečo chutí viac a niečo menej. A nápoj to bol, je a aj vždy bude iba jeden, dobre vychladená dvanástka.

 

Akú hudbu počúvaš? Prípadne odporuč nejakú skladbu

Nikdy som nemal žáner, ktorý by som mal vyslovene obľúbený, mám rád takú všehochuť, z každého si niečo nájdem.

 

 

Myslíš si, že sú na Slovensku dobré podmienky pre downhill a celkovo pre extrémne športy?

Myslím, že to nie je také zlé, fajn je, že sa to každým rokom zlepšuje.

 

Aké máš plány na budúcu sezónu? Máš v nej nejakú métu, ktorú by si chcel dosiahnuť? Prípadne chystáš nejaký zaujímavý projekt mimo jazdenia? Čo všetko sa chystáš objazdiť?

Do budúcej sezóny by som sa hlavne chcel dať dokopy zdravotne, nech môžem poriadne trénovať, ciele sú, ale nerád si udávam presné ciele, proste sa snažím jazdiť čo najlepšie, robiť pre to všetko a úspechy snáď prídu. Objazdiť chcem celý Európsky pohár, celý Slovenský pohár, európske Sveťáky a rád by som dal aspoň jeden enduro pretek, ale asi na to nebude voľný víkend.

 

Ďakujeme za rozhovor, ak sa chceš niekomu poďakovať, prípadne niečo odkázať, teraz je ten správny čas...

Tak v prvom rade by som sa chcel poďakovať CTM Racing Teamu za túto šancu, snáď som nesklamal, rodine, priateľke, kamarátom a všetkým ľuďom, ktorí ma podporujú. Bez vás by to nešlo.

 

NOVINKY
Z CTMka priamo do tvojej mailovej schránky.

Zadaním svojej e-mailovej adresy suhlasiš so spracovanim osobných udajov.

PODOBNÉ