Články

CHILLED OUT: MARTIN KNAPEC

05 October, 2022

Autor: Marek Moravík

V ďalšom dieli rozhovorov zo série Chilled out sa pozhovárame s človekom, ktorého v bikerských kuloároch netreba predstavovať, je to snáď najmladšia legenda zjazdovej cyklistiky na Slovensku, Martin Knapec.

 

 

Chilled out je naša pravidelne nepravidelná rubrika. O čo ide? Jedná sa o sériu rozhovorov s našimi ambasádormi a tímovými jazdcami. Ako už názov napovedá, nečakajte formálny charakter, nie sme na akademickej debate. Tak poďme na to...

 

Čauko Martin, ako sa máš a čo si mal dnes na raňajky?

Serus, serus, no dnes ráno som si spravil dva burgre. Recept: Dve celozrnné kaiserky, 6 plátov kuracej šunky, eidam, dve volské oká, šalát a trochu sladko-pikantnej omáčky.

 

Tak to sú raňajky kráľa... Čo máš najradšej na svojom hometowne, čiže Stránskom?

Najradšej mám okolitú prírodu, kopce, studničky a kravičky.

 

Skús si tipnúť, koľkokrát si prešiel vchodom kúpeľov v Rajeckých Tepliciach

Presne 5899 krát.

 

Každý, kto sa na Slovensku zaujíma o zjazd vie, že si asi najmladšou legendou tohto športu na Slovensku. Kto bol ale inšpiráciou k tomu, aby si začal jazdiť? Prípadne ako vyzerali tvoje začiatky?

Neviem ani povedať, ako to začalo... Od malička som mal vzťah k bicyklom, keď som mal tri roky, tak na mňa spadla stará Liberta a zlomila mi stehennú kosť. (smiech) Neskôr som s kamarátmi na dedine začal stavať prvé trate a rozmýšľali sme, čo, kde a ako preskočiť. Zopár kamarátov jazdilo pravidelne Slovenský pohár, ja som ich chcel samozrejme nasledovať a tak som tiež začal jazdiť preteky, na prvé som sa dostal vo svojich štrnástich. Na svoj prvý pretek si veľmi dobre pamätám, absolvoval som ho na bratovom bicykli s V-brzdami. O rok na to som si požičal prvýkrát zjazdový bicykel a skončil som druhý na Slovenskom pohári na Donovaloch. Tam to všetko začalo.

 

 

Skúšal si okrem zjazdu niekedy aj iné športy, prípadne mal si nejaké iné záľuby?

Samozrejme, som všestranný športovec, veď na bicykli sa vie voziť každý. (smiech) Motorka, hokej, thajský box, balet, tenis a futbal...

 

Máš nejaký vzor? Či už z bike sveta, alebo kľudne aj z ostatných oblastí

Na bicykli sú mojim vzorom Peťo Sagan a Aaron Gwin, z business a kariérneho života Robert Kyiosaki.

 

Všetci vieme, že chodíš veľmi rád do posilky, vyhľadávaš skôr silové tréningy alebo máš radšej cvičenie na štýl crossfitu?

Keď som bol mladší, tak som samozrejme najradšej búšil prsíčka, no vekom zistíš, že je to len stály stereotyp a jediné, čo sa mení, je závažie. Cvičím skôr hit tréning, kde precvičím celé telo... Na svete sú také cviky, ktoré ťa roztrasú aj bez závažia a s ešte lepším efektom...

 

Prejdime opäť ku bicyklom. Aké modely bicyklov od CTM jazdíš a ktorý máš najradšej? Prípadne prečo?

Jazdím na modeloch Scroll, Mons, Spinn a Dirtking. Každý ma niečo do seba, ale ja sa najradšej vozím na Scrolle, pretože je to pre mňa univerzálny bike, ci už do obchodu, na pivo alebo na tréning. (smiech)

 

Tento rok sa chystáš zmeniť kategóriu a začať sa venovať enduro jazdeniu, čo ťa prinútilo ku zmene a čo od nej očakávaš? Čo všetko sa chystáš v nasledujúcej sezóne objazdiť?

Kategóriu som sa rozhodol zmeniť hlavne preto, že podmienky na tréning zjazdu nemám také vyhovujúce, aké by som si predstavoval. Z hľadiska endura mám naopak ihneď pri svojom bydlisku ideálne podmienky, máme tu doliny s krásnymi výšľapmi a dlhými trailami, na ktorých nájdeš všetky prvky dokonalej enduro trate. Naviac, enduro je disciplína, v ktorej musíš nielen dobre jazdiť dole kopcom, ale mať aj stratégiu, vytrvalosť a kondíciu. Myslím si, že o pár rokov bude kráľovskou disciplínou namiesto zjazdu. Neustále vidím, ako ide dopredu, či už predajom bicyklov, alebo komunitou. Čo od tejto zmeny očakávam? Veľa výhier a nových zážitkov. (smiech) Odjazdiť chcem najmä českú Enduro Sériu a niektoré preteky svetovej série EWS, to podľa formy. Nevylučujem ani, že sa niekedy znovu postavím na štart zjazdových pretekov.

 

 

Mal si za svoju kariéru už nejaký vážny, prípadne kuriózny crash?

 Jasné, kto by nemal pri tomto športe. Taký najväčší som mal v roku 2013, v Leogangu. Vo finálovej jazde na Majstrovstvách sveta, tam som už videl svetlo na konci tunela a hviezdičky.

 

Máš nejaké najobľúbenejšie miesto/trať kde si vždy rád zajazdíš?

Určite Jasná, potom samozrejme domáce traily v Stránskom, o Stránskom ešte budete počuť.

Mal si vo svojej mladosti nejaké obľúbené bike video? Ak áno, aké?

Priznám sa, že moc bike videá nepozerám, no keď som bol mladší, tak som samozrejme pozeral New World Disorder.

 

Prečítal si už niekedy celú knihu? Ak áno, kľudne odporuč

Prečítal som ich viac, odporúčam napríklad Silu prítomného okamihu od Eckharta Tolleho.

 

 

Aké je najhoršie jedlo, ktoré si kedy jedol?

Baraní guláš.

Aká je tvoja najobľúbenejšia príchuť zmrzliny?

Jogurtová.

Akú hudbu momentálne počúvaš? Prípadne odporuč nejaký obľúbený track

Mám rád elektronickú hudbu, kvalitné techno, tech house alebo house. Obľúbený track je od interpréta s menom Paul Kalkbrenner, názov skladby je Aaron.

 

 

Ďakujeme za rozhovor, ak sa chceš niekomu poďakovať, prípadne niečo odkázať, teraz je ten správny čas

V prvom rade chcem poďakovať všetkým, ktorí pri mne stáli za posledné tri roky. Rodina, kamoši, kamošky... Za plnú funkčnosť mojich bicyklov ďakujem CTM bikes. Za zdravie ďakujem pánom MUDR. Petriščákovi a fyzioterapeutovi Mgr. Martinovi Kasmanovi. Za regeneráciu ďakujem kúpeľom Spa Aphrodite. Za stravu Taste restaurant. Za pohybový aparát ďakujem Fitup.sk a Phyourmotion. A za finančnú podporu firmám Prosard s.r.o, Eunica media s.r.o, bez vás všetkých by to nešlo, veľké ďakujem. Žite v prítomnom okamihu, všetko, čo bude, záleží na vás, na nikom inom. Žijeme len raz.

NOVINKY
Z CTMka priamo do tvojej mailovej schránky.

Zadaním svojej e-mailovej adresy suhlasiš so spracovanim osobných udajov.

PODOBNÉ