Na e-biku v najťažších časoch. Poznáš jeho výhody?

16 August, 2021

Autor: Marek Moravík

ZBAJKUJ SLOVENSKO. E-bike ťa potiahne, keď už ďalej nemôžeš. Aké sú jeho ďalšie výhody?

 

 

Elektrobicykle svojim príchodom na scénu spôsobili jemný rozruch. Rozdelili svet bajkerov na dva tábory. Niektorí ich uznávajú a iní sú absolútne proti (prečítaj si viac o tzv. bajksizme). Prečo ale stojí za to, dať im šancu? Aké výhody e-bike prináša a ako vlastne funguje? My ti to hneď predostrieme.

 

Braňo Deák, vybavenie: CTM Pulze Expert

Braňo Deák, vybavenie: CTM Pulze Expert (MOC 1999,99€)

Jana Kovalčíková, vybavenie: CTM Ruby Pro (MOC 1999,99€)

 

E-bike nie je babeta!

Elektrobicykel je v podstate klasický bike spojený s elektromotorom a akumulátorom. Elektrický pohon tam ale nie je na to, aby si sa vyvážal na paničku a bez roboty. Aktivuje sa keď šliapeš do pedálov a pomôže v časoch najťažších. To je, napríklad, pri šliapaní do strmého kopca (naša Janka Kovalčíková by o tomto vedela hovoriť).  Vynakladáš menšiu námahu, ktorú oceníš nielen v kopcovitých terénoch, ale aj pri rannom pedálovaní do práce.

 

 
Bicyklovať zvládneš dlhšie a na miesta, kam by si normálne nedošiel.

 

Ak to tvoja kondička zrovna na dlhé cykloturistiky necíti, e-bike je tu pre teba. Môžeš chodiť s blízkymi na dlhé cykloturistiky a dostať sa do výšok, kam by si možno nedokázal vyšliapať. Ako inak by sa napríklad Braňo DeákJankou Kovalčíkovou dostali na Biely Kríž? E-bike je na zlepšenie kondičky výborná voľba, pretože posilňuješ nohy, ruky, aj celé telo. Ulievať sa na ňom rozhodne nebudeš a aj napriek pomoci elektromotora si poriadne zamakáš. Aj toho viac uvidíš.

 

Auto môžeš nechať doma a stále byť v pohode

Ak sa každé ráno vytáčaš v zápche, ale nechceš prichádzať do práce prepotený a unavený, e-bike je cesta. Do pedálovania sa zapieraš menej, bicykel jazdí ľahko a rýchlo. V preklade to znamená, že do práce prídeš načas, v suchej košeli a plný energie. Okrem toho, je to ekologický spôsob jazdy, takže pomôžeš prírode. Elektrobicykel nemá spaľovací motor, nevytvára emisie, ani nie je hlučný. Win na všetky strany!

 

 

Nepotrebuješ vodičský preukaz ani zákonné poistenie

Elektrobicykel, ako jednostopové osobné vozidlo s pomocným motorom o výkone 250 W, dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/hod. To znamená, že pri ňom nepotrebuješ vodičák ani zákonné poistenie. Tento motor ti pri jazde iba pomáha. Bez pedálovania teda bicykel zastane, nepôjde ďalej, ty z neho padáš.. Môže to byť dráma.

 

 

Aký si vybrať?

Záleží na tom, aké máš s e-bikom plány. Ak na ňom budeš jazdiť do práce a po meste, postačí mestský elektrobicykel. Ten je cenovo dostupný a má pohodlnejší nástup. Sedlo má ergonomický tvar, takže sedíš ako vo vatičke a v ideálnej jazdeckej pozícii. Ďalej môžeš vyberať spomedzi takmer univerzálnych crossových elektrobicyklov. S tými zvládneš ľahšie výjazdy aj klasickú cykloturistiku. V neposlednom rade tu máme E-MTB, čiže horské elektrobicykle. Tie ťa potiahnu v najťažšom teréne, vzdušná vidlica si poradí s nerovnosťami a extrémne spoľahlivé 4-piestové brzdy ťa zachránia v každej krízovej situácii.

 

 

E-bike má viac výhod ako nevýhod a ak sa rozhoduješ o jeho kúpe, choď rozhodne do toho. Všetky typy e-bikov nájdeš tu. S výberom ti, samozrejme, pomôžeme veľmi radi aj my.

 

 

NOVINKY
Z CTMka priamo do tvojej mailovej schránky.

Zadaním svojej e-mailovej adresy suhlasiš so spracovanim osobných udajov.

PODOBNÉ