23 October, 2023
Autor: Marek Moravík
Fotky: Filip Nagy
Limity gravel bicykla a čo urobiť pri kúpe inak? Na rozhovor sme pozvali skúsených gravel maniakov Jura a Braňa z projektu Zvážnica gravel ride and race.
Čo vás pritiahlo ku gravelu?
B: Ku gravelu ma pritiahla komunita ľudí a túžba po dobrodružstve.
J: Gravel je pre mňa chýbajúca časť mapy, ktorá konečne dostáva zmysel. Nejde o honbu za sekundami či wattmi, ale skôr o zbieranie zážitkov, priateľstiev a emócií. Viem, že je to osobné a veľmi závislé od lokality, ale pre mňa na našom území gravel = Zvážnica. Je to útek od každodenností, hluku áut, stresu pelotónu a priblíženie k prírode. Z gravelu sa vraciam nabitý energiou už po hodine, niekedy aj po zotmení, kľudne po pár dňoch...
Aký vnímate rozdiel medzi cestným a gravel bicyklom z vášho pohľadu?
B: Gravel je oproti cesťáku omnoho pohodlnejší a je možné s ním jazdiť v akomkoľvek teréne, za akéhokoľvek počasia alebo nálady.
J: Rád jazdím aj cestu, no veľakrát som sa na vrchu stúpania, či v závere doliny musel otočiť jednoducho preto, že asfalt skončil. Možno je to už ošúchaná fráza ale áno, gravel je zábava, čo začína na konci asfaltky.
Aké sú podľa vás limity gravel bicykla?
B: Gravel ako taký svoje limity nemá. Je to najväčší univerzál, ktorý sa objavil na scéne za posledné roky. Veľa však záleží od schopnosti jazdca a správneho nastavenia tlakov v plášťoch.
J: Oceňujem najmä priechodnosť plášťov, tzv. tire clearance, možnosť adaptovať sa na viacdenný bikepacking, proste všestrannosť. Samozrejme, má svoje limity v hraničných zónach rýchlostí a v náročnom teréne.
Top veci na gravel cyklistike?
B: Dobrodružstvo, kamaráti a príroda.
J: Vášnivé objavovanie nových miest a ciest, oslobodenie mysle, dotyk dobrodružstva.
Čo by ste odkázali novému zákazníkovi, ktorý sa rozhodol pre gravel?
B: Rain or dust, always fast!
J: Z praktických vecí by som odporúčal zainvestovať do sady druhých kolies – mať jeden pár určený na asfalt a druhý na backcountry.