Články

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

20 September, 2022

Autor: Andrea Porubanová

Fotky: Marek Moravík

Pokračuj a objavuj neobjavené miesta, cyklotrasy a vyraz s nami za novými športovými zážitkami. Trenčín a jeho okolie trochu inak – zo sedla pohľadom cyklistky.

Každému z nás fajn padne poobedný relax po práci, zresetovať hlavu a načerpať energiu. Pre mňa je najefektívnejšia forma „dobitia bateriek“ práve športové vyžitie. Dnes som zvolila Vážsku cyklomagistrálu a spolu so známym - mimochodom tiež zanieteným cyklistom sme otestovali elektrobicykle CTM Senze. Pre mňa dámsky variant - Senze Lady a pre neho pánske prevedenie - Senze Man. Sama som bola zvedavá, nakoľko som doposiaľ na tomto druhu bicykla nejazdila a pri športe preferujem maximálny výdaj energie, výbušnosť a dynamiku - skrátka ísť na maximum a potom si vychutnávať ten pocit, ktorý poznajú všetci športovci - záplava hormónov, ktoré nás dostanú do neba,  pocit uvoľnenia...

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

Auto sme nechali priamo pri cyklotrase, ktorá nás vítala majestátnym výhľadom na hrad a my, plní očakávania, sme nasadli na crossové bicykle. Začali ubiehať naše prvé kilometre a oboznamovanie sa s doposiaľ nepoznanou jazdou na elektrobicykloch. Doteraz som jazdila športový horský bicykel a sama som bola zvedavá a tešila sa na ten pocit, čo ma čaká.

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

Vizuálne ma ihneď upútal veľmi pekne prepracovaný hliníkový rám s integrovanou batériou, ktorá je umiestnená vo vnútri spodnej rámovej trubky. Jej kapacita je 630Wh. Dojazd elektrobicykla /uvádzaný 50-120km/ však ovplyvňujú viaceré faktory – najmä zvolený stupeň asistencie dokáže značne obmedziť, alebo naopak zväčšiť spomínanú vzdialenosť dojazdu. Záleží na tom, aký terén si na jazdu zvolíš – či  asfaltovú rovinku a pohodovú jazdu na cyklotrase spolu s deťmi, alebo jemné stupáčiky a adrenalín s partiou v teréne. Rovnako záleží na váhe jazdca, priemeru a vzorke plášťov, váhe samotného bicykla atď.

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

My sme zvolili jednoduchý terén, kde nám úplne postačoval minimálny stupeň asistencie. Motor Bafang M420 poskytuje výkon 250W a krútiaci moment až 80 Nm. Pre rekreačné využitie, na ktoré je tento bicykel určený je jeho výkon nadpriemerne dostačujúci. Na riadidlách je umiestnený prehľadný farebný displej Bafang, ktorý mi poskytoval prehľad o jazde -  kapacite batérie, či zvolenom stupni asistencie. Náš poobedný okruh začal od starého železničného mosta smerom na Nemšovú. Trasa ďalej pokračuje do Horného Sŕnia a následne až do moravského Brumova. Je vlastne spojnicou dvoch hradov – Trenčianskeho a hradu Brumov, ktoré sú na území dvoch regiónov a štátov. Prechádza i popri Skalke – najstaršom pútnickom mieste na Slovensku a po jej dĺžke je i niekoľko cyklostojanov so základným servisným vybavením a tiež prehľadné informačné tabule. Je to nenáročná a pekne upravená trasa úplne ideálna na trekingové bicykle, ktoré sme práve vytiahli na otestovanie. Jej dĺžka presahuje 30km, takže máme pred sebou krásne športové vyžitie.

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

Hrejivé slnečné lúče vytiahli von nielen nás a je fajn vnímať skutočnosť, že ľudia žijú športom – bežci, korčuliari, cyklisti, všetci tu našli svoj spôsob odreagovania sa po práci. Drobné nerovnosti terénu mi uľahčila tlmiť pružinová vidlica Suntour NEX-E25 RL DS a taktiež odolné 28“ kolesá WTB Sti23 s plášťami WTB Riddler. Bezpečnosť pri jazde poskytujú použité hydraulické kotúčové brzdy. Bike má 9 rýchlostí, o ich zmenu sa stará radenie a prehadzovačka Shimano Altus.

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

Popri trase nájdeš i odpočinkové altánky, kde je možnosť zastaviť sa, doplniť si energiu, či hydratáciu a keďže tento bike je dostupný i v trekingovej verzii – veľmi dobre mi poslúžila priestorná taška, ktorú som si umiestnila na nosič. Stačí si pribaliť piknik deku a v rámci krátkej pauzičky môžeš nasať atmosféru a krásne výhľady, ktoré sa Ti naskytujú okolo - rozkvitnuté stromy a lúky, pokiaľ teda nemáš alergiu ako ja.

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

Ale slnko pomaly smeruje za obzor a preto nemrhajme časom a poďme ďalej – po ceste smerom späť určite nechceme obísť Mierové námestie a ideme si vychutnať atmosféru tohto chýrneho „Mesta módy“ a jeho živý ruch v okolitých kaviarničkách a uličkách. 

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

Až pri našej odbočke z cyklotrasy smerom do mesta, kde sme prechádzali podchodom som si uvedomila váhu bicykla /22,5 kg/, ktorý som potrebovala popri schodoch vytlačiť hore. Jasné – je to rozdiel v porovnaní s klasickým MTB bikom na ktorý som zvyknutá, nakoľko batéria má svoju váhu, ale tento fakt mi vôbec neprekážal. Pri jazde som sa cítila komfortne a to i vďaka pohodlnému sedlu SR Vivo Ergo Lady a tiež veľmi pekne prepracovanej geometrii biku. Lebo musím uznať, že zväčša po mojich bikových výjazdoch „cítim zadok“ - nakoľko preferujem skôr svižnú jazdu lesným terénom, ale môj dnešný posed bol pravdupovediac „oddychový“, čo  iba znásobilo môj úžasný pocit z jazdy. Pri zapadajúcom slnku sme si vychutnali osviežujúci drink v útulnej kaviarničke. Námestie hýrilo živou vravou ľudí a džavotajúcich detí, ktoré sa naháňali okolo architektonicky originálne navrhnutej bronzovej fontány Marca Aurélia. Čas sa pomaly schyľoval k večeru, posledné lúče slnka sa skrývali za strechy historických budov a my sme ticho pozorovali obraz tohto dynamického mesta a spokojných ľudí, ktorí si užívali podvečerné chvíle s priateľmi na terase, s výhľadom na symbol tohto mesta – Trenčiansky hrad, ktorý bol postavený v 11. storočí na vápencovom brale. 

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

Skonštatovali sme, že tu i v okolí je mnoho krásnych miest, ktoré stoja za to, aby sme ich vyskúšali a pri ďalšom plánovaní cyklopotuliek určite neobišli - či už po hrebeni Považského Inovca, alebo tiež nádherná vyhliadka z malebnej dedinky neďaleko – z Trenčianskych Bohuslavíc smerom k rozhľadni Veľký Lopeník. Ďalší zaujímavý tip vedie cez Brezinu smerom na Mníchovu Lehotu a krásne sa dostaneš až na Inovec - najvyšší vrch v Považskom Inovci, ktorý leží nad obcou Selec, približne 12 km južne od Trenčína. V blízkosti je tiež veľmi pútavý okruh okolo Beckova a vedela by som menovať ešte dlho... Táto lokalita je veľmi rôznorodá a ponúka mnoho zaujímavých trias na športové vyžitie, či už vo forme turistiky, alebo na sedle Tvojho biku.

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie

My sme si tie naše užili a musím uznať, že Senze je skvelý parťák na hľadanie a objavovanie nových zážitkov. Je to všestranný e-bike, ktorý skvele zvládne či už rýchlosť na ceste, ale taktiež nespevnené cesty mimo asfalt, lúky, či poľné cesty a  keď mu pridáš ešte pohon, jeho teritórium pôsobenia sa iba znásobí, taktiež ako dojem z jazdy.

ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
ZBAJKUJ SLOVENSKO: Trenčín a okolie
NOVINKY
Z CTMka priamo do tvojej mailovej schránky.

Zadaním svojej e-mailovej adresy suhlasiš so spracovanim osobných udajov.

PRODUKTY Z ČLÁNKU

SENZE lady - matná sivá / bledá ružová M (16'')

SENZE LADY TREK

2 099.99 EUR
SENZE man - bronzová sivá / červená M (17'')

SENZE MAN TREK

2 099.99 EUR
SENZE Lady - matná fialová perleť M (16")
Akciová cena

SENZE Lady

2 099.99 EUR  2 399.99 EUR
SENZE Man - matná hlbokomodrá perleť M (17")
Akciová cena

SENZE Man

2 099.99 EUR  2 399.99 EUR

PODOBNÉ