Články

BIKE alebo SKIALP? To je otázka.

BIKE alebo SKIALP? To je otázka.

13 April, 2023

Autor: Lenka Daňovská

Fotky: Lenka Daňovská

Čo tak to spojiť dokopy? Ak ste milovníkmi týchto dvoch športov rovnako ako ja a cez zimu Vám už chýba bicykel, môžete sa inšpirovať mojou trasou, ktorú zvyknem absolvovať začiatkom marca do Veľkej Fatry. Ide o moju najobľúbenejšiu časť Veľkej Fatry.

Poďme na to!BIKE alebo SKIALP? To je otázka.

Začíname v dedinke Necpaly odkiaľ aj pochádzam. 😊 

Necpalská dolina sa nachádza v pohorí Veľká Fatra a je dlhá 12 km. Vedie ňou modrou farbou značený turistický chodník a zelená cyklotrasa.

12km dlhou dolinou s prevýšením cca 290 m, čo je vcelku príjemné stúpanie, sa vydáme na bicykloch.

Cesta je asfaltová, ale rozbitá - odporúčam horský bike, nie cesťák. Zatiaľ je cesta bez snehu takže, sa šliape ľahko.BIKE alebo SKIALP? To je otázka.

Väčšinou to v tomto období aj tak býva. Ako sa približujeme ku koncu doliny, nachádzame sa v časti ,,Balcierovo,'' kde oficiálne aj cyklotrasa končí. Nemali by sme pokračovať na bikoch už ďalej, ale  je tu ešte dosť málo snehu, tak pokračujeme na bikoch ešte vyššie, kde cesta pokračuje ďalej. Prichádzame k ústiu Hornoborišovskej doliny, čo je vlastne už aj koniec cesty. 

Tu schovávame a zamykáme bicykle. Veľa ľudí sa ma vždy pýta, či sa nebojíme. Bojíme! Ale ja dúfam, že na hory chodia len dobrí ľudia a bicykle nám nezmiznú. Prezúvame sa do lyžiarok a vydáme sa po modrej značke smer Chata pod Borišovom.BIKE alebo SKIALP? To je otázka.

Po cca 20 minútach sa už dá aj na pásoch. Hurá! Deň nám vyšiel krásne, lepšie už ani nemohol. Ideálne počasie. Túto trasu mám rada aj preto, lebo tu moc ľudí nestretnete. My sme nestretli nikoho. Vlastne až hore bolo pár ľudí na chate, ktorí prišli z opačnej strany od Liptovskej Revúcej.

Sme na chate, moc sa nezastavujeme a pokračujeme ďalej na Ploskú. Tu už stretávame aj viac skialpinistov, ktorí zvyknú chodiť z Liptovskej Revúcej.BIKE alebo SKIALP? To je otázka.

Snehu je tu hore ešte dosť, počasie ideálne na Ploskej spravíme pár fotiek, strhneme pásy a ideme naspäť.

Cestou sa ešte zastavíme na čaj na chate a pôjdeme späť dolu. Celá trasa nám trvala tam aj späť cca 5 hodín pohodovým tempom (chata, prezúvanie, fotenie...)  Je to cca 32 km tam aj späť. 

Vidíme sa pri ďaľšom výlete. CiaoNOVINKY
Z CTMka priamo do tvojej mailovej schránky.

Zadaním svojej e-mailovej adresy suhlasiš so spracovanim osobných udajov.

PRODUKTY Z ČLÁNKU

SCROLL - čierna / okrová šedá M
Akciová cena

SCROLL

2 099.99 EUR  2 399.99 EUR
SCROLL Pro - fialová M
Akciová cena

SCROLL Pro

3 299.99 EUR  3 899.99 EUR
SCROLL AM Xpert - tmavá modrá perleť M
Akciová cena

SCROLL AM Xpert

2 199.99 EUR  2 599.99 EUR
Prilba CTM Molab,matná chrtia šedá, M

MOLAB

54.99 EUR
SKAUT 2.0 - lesklá čierna / tmavá strieborná S
Akciová cena

SKAUT 2.0

1 799.99 EUR  1 999.99 EUR

PODOBNÉ