Články

Akčná štvorka pod Tatrami

Akčná štvorka pod Tatrami

23 January, 2023

Autor: Andrea Porubanová

Fotky: Marek Moravík a Vladislav Kakody

Niet nad to, keď sa stretne fajn ženská zostava a naplánujete si aktívne športové vyžitie voľných chvíľ. My sme vsadili na objavovanie našich prírodných zákutí a vyrazili sme na spoločné cyklo-potulky prírodou. Vybrali sme región Liptov, ktorý ponúka rozmanitosť terénu, nádherné výhľady, cyklochodníčky a mnoho krásnych miest ako stvorených pre relax a zážitky, ktoré Ti doplnia energiu a dobijú baterky ☺

Hlavnými aktérmi našich plánov boli silné bicykle z ponuky značky CTM. Zvolili sme dva varianty – elektrobicykle Areon Xpert a Ruby, ktoré sú ako stvorené pre horský terén. Ale vzali sme i bez motorové modely a to trailový celoodpružený model Skaut 3.0 a vizuálne veľmi lákavý horský bicykel Charisma 5.0

Akčná štvorka pod Tatrami

Žiarska dolina  


Toto je môj tip na nenáročné športové odreagovanie v unikátne ladenej zostave - vždy usmiata tvár v podaní Zuzky Vráblovej - niekoľkonásobnej majsterky sveta vo vodnom lyžovaní a wakeskate, plus ďalšie moje rovnako veselé cyklo-parťáčky Lívia a Naty. Vyšli sme od parkoviska priamo za dedinou. Asfaltový povrch nám poskytoval príjemnú jazdu s minimálnym prevýšením. Netreba mať zaradený ani vysoký stupeň asistencie, športovejšie typy to hravo zvládnu i bez elektrobicykla, tak ako i my. Charisma 5.0. má komponenty zvolené tak, aby sa dosiahla nízka hmotnosť bicykla, ktorej si ihneď všimneš pri veľmi ľahkom manévrovaní. Pri dlhších a náročnejších výjazdoch určite oceníš ergonomické sedlo od Selle Royal.

Akčná štvorka pod Tatrami
Akčná štvorka pod Tatrami

V našej bicyklovej výbave je i odpružený e-MTB Areon Expert, ktorý je na traily ako stvorený. S týmto kráľom „all mountain“ sa dostaneš i na ten najstrmší kopec. Vďaka výkonnému motoru BAFANG M500, ktorý má krútiaci moment až 90Nm a to spolu v kombináci s veľko-kapacitnou batériou až 630Wh bude Tvoj výlet veľkým dobrodružstvom.  Ďalšou z našich silných kariet je e-MTB Ruby. Elegantný, krásne farebne ladený dámsky elektrobicykel, ktorý iste poteší každú z nás. Je ako stvorený do horského terénu. V závislosti od jeho obtiažnosti si zvolíš i stupeň asistencie, takže Ťa nezaskočí ani vysoké prevýšenie. Pohľadom naberáme enegiu z okolitej prírody, kde zelená farba hrá prím. Príjemné horské prostredie, nenáročná trasa, fajn partia so športovým duchom – to je záruka prijemne stráveného popoludnia. Záver našej trasy viedol až smerom ku Žiarskej chate, kde sme si dopriali zaslúžené občerstvenie.

Akčná štvorka pod Tatrami

Po spiatočnej ceste späť sme si to ešte namierili na nádherné rozľahlé lúky nad dedinou Žiar, ktoré nás v zapadajúcich lúčoch slnka priam lákali pozrieť sa zhora na ten krásny záver letného dňa v obleskoch oranžovej farby a načerpať sily pred nadchádzajúcim dňom. 

Akčná štvorka pod Tatrami
Akčná štvorka pod Tatrami

Podbanské – Tichá dolina


Na parkovisku sme vyložili naše „nohy na kolesách“ z auta, nahodili pedále a model Charisma 5.0 sme zamenili za celoodpružený Skaut 1.0, ktorý má modernú geometriu a spoľahlivé komponenty. Tie Tvoj pocit z jazdy iba znásobia.

Svieži ranný vzduch dodal nášmu výletu ten správny nádych a plné očakavaní sme s úsmevom vyšli v ústrety novému dňu, ktorý už od rána športovo zaváňal.

Akčná štvorka pod Tatrami

Vstup do doliny začína v Podbanskom nad parkoviskom, kde stačí prejsť cez drevený mostík ponad rieku Belá. Orientáciu nám uľahčili turistické značky a smerové šípky. Táto dolina s celkovou dĺžkou 17 km patrí medzi najdlhšie doliny vo Vysokých Tatrách a oddeľuje od seba horské podcelky Červené vrchy a Liptovské Tatry. Vďaka svojmu asfaltovému povrchu je dostupná nielen na bicykli, ale v zime i na bežkách. Jej prírodný ráz a divokosť skrýva mnohých vzácnych obyvateľov ako hlucháň, svišť, ale žije tu taktiež i najpočetnejšia populácia medveďov na Slovensku. Popri výšľape dlhou ťahavou dolinou sa nám naskytol pohľad na nedotknutú prírodu s výhľadom na mohutnú dominantu - tatranský Kriváň. Sedíme v jednom z drevených prístreškov a užívame si ten pohľad - ďaleko od ruchu mesta, stresu z práce, povinností s deťmi... Nasávame atmosféru prírody a jej čaro. Odpočinkových miest, či lavičiek je popri trase niekoľko. Dolinou preteká Tichý potok, ktorý nám fajn osviežil rozhorúčenú tvár a my sme svieže pokračovali ďalej. Pohľadom sme mapovali neďaleké Liptovské kopy, Kasprov vrch, či vypínajúci sa Kriváň a nasávali svieži horský vzduch. Záver našej trasy končil presne tam – ako začínal - prešli sme drevený mostík, kde už sme evidovali vačšie množsvo turistov, nakoľko len o kúsok ďalej sa nachádza známy hotel Permon.

Akčná štvorka pod Tatrami

A keďže naše zážitky nám nik nevezme, môžem Ti vrele odporučiť niektorú z týchto fascinujúcich cyklo trias, ktorá Ti určite príjemne spestrí voľný čas a tým správnym štýlom poskytne oreagovanie z reality bežného dňa ☺

NOVINKY
Z CTMka priamo do tvojej mailovej schránky.

Zadaním svojej e-mailovej adresy suhlasiš so spracovanim osobných udajov.

PRODUKTY Z ČLÁNKU

RUBY 29" - biela perleť / svetlofialová perleť M (16")
Akciová cena

RUBY

1 999.99 EUR  2 299.99 EUR
RUBY 27,5" - biela perleť / svetlofialová perleť S ( 14")
Akciová cena

RUBY

1 999.99 EUR  2 299.99 EUR
SKAUT 3.0 - lesklá čierna / matná čierna S
Akciová cena

SKAUT 3.0

1 999.99 EUR  2 199.99 EUR
CHARISMA 3.0 29" - matná čierna / staroružová perleť  M (16")
Akciová cena

CHARISMA 3.0

599.99 EUR  619.99 EUR
CHARISMA 5.0 29" - matná čierna / matná šedomodrá M (16")
Akciová cena

CHARISMA 5.0

799.99 EUR  849.99 EUR
Prilba CTM Molab,matná chrtia šedá, M

MOLAB

54.99 EUR

PODOBNÉ